Zbierate dvojeurovky? Mali by ste!
Ľudia majú rôzne koníčky a medzi jeden z najpopulárnejších patrí zberateľstvo. Zbierať môžete veci od výmyslu sveta, ale zbieranie mincí je jednoducho klasika. Vedeli ste, že zberateľom sa môžete stať, aj keď sa prehrabete vo svojej peňaženke?
Dve pamätné mince ročne
Euro platí už v devätnástich členských štátoch Európskej únie. Líši sa dizajnom v závislosti od krajiny, ktorú reprezentuje. Vykašlite sa na ich nominálnu hodnotu – správneho zberateľa totiž zaujíma niečo úplne iné. Stretnúť sa môžete s klasickými obehovými mincami, ktoré si razia jednotlivé štáty a sú vzácne najmä z menších štátov, ako Andorra alebo Vatikán, keďže tie pochopiteľne razia málo mincí. Vzácne sú napríklad aj centy z Monaka a Fínska, pretože sa tam takmer vôbec nepoužívajú a razia sa len veľmi málo. Potom sa môžete stretnúť s mincami, ktoré sa vydávajú len pri špeciálnych príležitostiach. Od roku 2012 môže každá krajina vydať dve pamätné mince ročne. Vždy sa vydávajú len v nominálnej hodnote dve eurá.
Slovenské poklady
Doposiaľ najvzácnejšie vydané dvojeurové mince sú dokopy štyri. Prvou je minca k 50. výročiu Rímskych zmlúv, druhou minca k 10. výročiu Hospodárskej a menovej únie, treťou minca k 10. výročiu vydania euromincí a eurobankoviek a poslednou zasa minca k 30. výročiu vzniku vlajky Európskej únie. Vzácne mince máme aj na Slovensku. Poslednou pamätnou mincou, ktorá u nás bola vyrazená, je pamätná dvojeurovka k 100. výročiu úmrtia Milana Rastislava Štefánika. Má dve prevedenia – strieborná zberateľská minca v nominálnej hodnote desať eur a pamätná minca v hodnote dvoch eur. Ak sa zameriavate práve na slovenské pamätné mince, za zmienku ešte určite stojí pamätná minca k najväčšiemu rozšíreniu Európskej únie v roku 2004, kedy sme do nej vstúpili aj my. Vyrazených je takmer jeden milión kusov a ich dnešná zberateľská hodnota je približne osemdesiat eur.
Zamerajte sa na tie neobehové
Ak vás zaujíma, prečo sú práve dvojeurovky tým šťastlivcom, ktorý má jedinečné motívy, tak je to tak preto, lebo náklady na výrobu mincí sú pomerne vysoké a opätovne spúšťať výrobu, razbu, všetky legislatívne úkony, marketing, ako aj zapojenie nových nastavení strojov v mincovni, tvorí náklady. Pri dvojeurovej minci a jej hodnote je to menší problém, ako napríklad pri jednoeurových minciach či centových. Európske krajiny sa tak jednoducho dohodli, že tou vyvolenou bude dvojeurová minca. Vzácne dvojeurové mince sú pre zberateľov najmä všetky tie, ktoré nepochádzajú z obehu a sú v stave UNC (uncirculated = neobehové). Sú nechytané rukou, zväčša zaliate v plastovom obale s údajmi o minci, prípadne ako minca uložená v kapsuli z priehľadného plexiskla. Tieto kapsule sú na trhu dostupné priamo pod označením hodnoty mince, takže si ich viete aj ľahko dohľadať. Ak ste sa práve rozhodli, že si nejako vzácnu dvojeurovku ulovíte aj pre seba, pozrite si aj naše ďalšie rady, ako zbierať mince či kalendár búrz a rady od zberateľov, kde tiež nájdete veľké množstvo inšpirácie.