Máte pleseň v organizme? Takto to zistíte!
Pleseň dokáže narobiť problémy nielen na stene, ale aj v organizme človeka. Jej spóry prispievajú ku vzniku mykózy alebo plesňovej infekcie. Ak sa pleseň nachádza vo vašej domácnosti, každý deň ju vdychujete, a tak je pravdepodobné, že skôr či neskôr sa to odrazí na vašom zdravotnom stave. Ako zistiť, či náhodou pleseň v organizme nemáte?
Nie sú pľuzgiere ako pľuzgiere
Plesne sa k vám môžu ostať aj určitým vplyvom okolností. Rizikovými faktormi sú napríklad oslabená imunita, dlhodobá liečba antibiotikami, hormonálne zmeny v tele, tehotenstvo, cukrovka či nadmerný stres alebo znížená hygiena.
Príznaky prítomnosti plesní sú väčšinou veľmi zjavné. Ak vás svrbí celé telo bez zjavnejšej príčiny (ktorou môže byť suchá a podráždená koža alebo kožná choroba), pravdepodobne sú za tým plesne. Niekedy sa vám môže vyhodiť aj vyrážka.
Taktiež spozornite, ak sa vám na tele vytvorí pľuzgier na zvláštnom mieste a nespôsobí ho otlačenie topánky či odevu alebo manuálna práca. Takéto pľuzgiere alebo trhliny sa najčastejšie vytvárajú na slabinách a v záhyboch na pokožke tela. Ideálne pre rozmnožovanie plesne sú najmä časti na tele ako podpazušie, slabiny v intímnych oblastiach, pod kolenami a podobne.
Posilňujte imunitu
Pleseň signalizuje aj biely povlak na jazyku. Niekedy ide o prirodzený problém, ktorý sa dá odstrániť obyčajnou škrabkou na jazyk. Ak to ale nejde, môže byť za tým pleseň. K povlaku sa obvykle ešte pridáva zápach z úst, chuť na sladké alebo chlieb.
Na zahubenie plesní je vo všeobecnosti dobré posilniť oslabený imunitný systém. Dá sa to prostredníctvom zdravého životného štýlu, pravidelného cvičenia, dostatočného spánku a vyváženej stravy bohatej na vitamíny a minerály. Vitamíny a minerály môžete doplňovať aj prostredníctvom výživových doplnkov – vyskúšajte pri ich nákupe uplatniť Alza zľavu a ušetrite.
U žien sa pleseň prejavuje aj nepríjemným syrovým výtokom v intímnej oblasti. Áno, hovoríme o častej vaginálnej mykóze, ktorú spôsobujú práve plesne. Ak máte hrudkovitý zápachajúci výtok, ktorý trvá viac, ako pár dní, určite by ste mali navštíviť svojho gynekológa a nechať si predpísať antimykotiká alebo iné lieky.
Plesne môžu zhoršiť aj trávenie
Tráviace problémy môžu byť tiež naviazané na plesne. Medzi príznaky plesne v organizme totiž radíme aj nadúvanie, plynatosť, hnačky alebo zápchy, nevoľnosť a bolesti brucha. Zvýšené nadúvanie môže byť napríklad spôsobené nadmernou fermentáciou potravy v črevách v dôsledku prítomnosti plesní.
Obmedziť rast plesní v organizme preto môžete aj zdravým stravovaním. Odporúča sa vyhýbať sa cukru, rafinovaným sacharidom a potravinám, ktoré samé obsahujú plesne, ako sú syry, alkohol, ocot a niektoré orechy. Zdravá strava je aj kvalitná strava – nešetrite na jedle, ktoré jete. Doprajte si napríklad aj tú najkvalitnejšiu kávu, ktorú pripravíte len na kvalitnom kávovare. Pozrite si veľký test kávovarov a vyberte ten najlepší podľa vašich preferencií.
Nevystavujte seba ani svoju domácnosť vlhkému prostrediu. Používajte odvlhčovače vzduchu a zabezpečte aj dobrú ventiláciu v domácnosti. Na všetku elektroniku, ktorú na odvlhčenie domácnosti potrebujete, odporúčame využiť tieto skvelé zľavy na elektroniku.